Demir’siz Ak Parti Hüsranda
» - 22 Şubat 2022 19:28

2001 Yılında Kurulan ve Temmuz 2002’den bu yana iktidarda olan Ak Parti, hem ulusalda hem de Kırıkkale özelinde kan kaybediyor. Kırıkkale özelinde Ak Parti’nin neden gerilediğini inceledik ve Mehmet Demir’in nasıl efsane olduğunu gözlemledik. İşte o araştırma, yorum haberimiz.

KURULUŞTA MEHMET DEMİR FARKI

Ak Parti 2001 yılında kurulmuş ve Kırıkkale Kurucu İl Başkanı Ramazan Can olmuştu. Ak Parti kurulduktan sonra yapılan ilk seçimde (2002 seçimleri) Ramazan Can Milletvekili adayı olmuş, İl 2. Başkanı Mehmet Demir’de İl Başkanlığına atanmıştı. Milli Görüş kökenli olan ve Ak Parti Kurulduğunda Fazilet Partisinden İl Genel Meclisi Üyesi olarak Ak Parti kurucuları arasına giren Mehmet Demir, Ak Parti’nin Kırıkkale siyasi tarihine damga vurdu. İl Başkanı olduğu ilk seçim olan 2002 seçimlerinde Ak Parti, 4 Milletvekilinden 3’ünü almış ve Ak Parti’nin Türkiye’de en çok oy aldığı illerden birisi Kırıkkale olmuştu. 2004 Yılında yine Mehmet Demir’in il başkanlığında Yerel Seçimlere giden Ak Parti, MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Pekdoğan’a ve Doğru Yol Partisinden aday olan Mahir Yılmaz’a karşı rekor oy almış; Veli Korkmaz, Kırıkkale Belediye Başkanı olmuştu. Aynı seçimde Kırıkkale’de 8 İlçeden, 7’sini, 17 Beldeden 9’unu Ak Parti kazanmıştı. 

2009’DA PARTİ DİP YAPTI

Ak Parti kurulduktan sonra girdiği 2002, 2004 ve 2007 seçimlerinden Kırıkkale’de zaferle ayrılırken, 2009 seçiminde dip yaptı. Ak Parti İl Başkanı Mehmet Demir 2006 yılında görevden ayrılmış, yerine Eczacı Orhan Deniz İl Başkanı olmuştu. 2007 Genel Seçimlerine Orhan Deniz İl Başkanlığında giden Ak Parti Mehmet Demir’in olmadığı tek zaferi bu seçimde kazandı. Turan Kıratlı, Mustafa Özbayrak ve Vahit Erdem Ak Parti’den milletvekili seçilirken, MHP’nin ve Kırıkkale’nin Bayrak isimlerinden eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş MHP Listesinden milletvekili seçildi. 2007 seçimlerinden sonra Orhan Deniz, görevinden ayrılmış yerine Nuh Dağdelen İl Başkanı olmuştu. Nuh Dağdelen, genç yaşı ve mesleki kimliği ile öne çıkarken 2009 Yerel Seçimlerinde Ak Parti Kırıkkale’de ilk hezimetini almıştı. Kırıkkale merkezde Veli Korkmaz adaylığında tekrar seçime giden Ak Parti, Demokrat Parti adayı Mahir Yılmaz’a karşı seçimi kıl payı kazanmış, seçim sonucu birçok çevrelerce şaibeli olarak nitelendirilmişti. Ak Parti 2009 seçimlerinde Balışeyh, Delice ve Yahşihan İlçelerini kaybetmiş kazandığı ilçe belediye sayısı 5’e düşmüştü. 14 Beldeden yalnızca 6’sını kazanan Ak Parti, Çerikli ve Hacılar dahil toplam 8 beldede seçimi kaybetti. Ak Parti’nin Kırıkkale’de dip yaptığı 2009 seçimi Ak Parti’de taşları yerinden oynattı.

KURTARICI DEMİR 

2009 Yerel Seçimlerinde Ak Parti, dip yaparken kongrede Ak Parti Genel Merkezi tarafından Zühtü Aksal aday olarak gösterildi. Nuh Dağdelen kongrede genel merkeze rağmen aday olurken, Ak Parti ilk ve son defa 2 adaylı kongreye gitti. Kongrede Zühtü Aksal İl Başkanı olarak seçilirken, Aksal 2010 yılının sonlarında istifa etti. 2011 seçimlerine gidilirken, kurtarıcı olarak Mehmet Demir genel merkez tarafından tekrar il başkanı olarak atandı. 2011 seçimleri öncesinde İl Başkanı olan Mehmet Demir, aralarında MHP’den seçim kazanan Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur ve Balışeyh Belediye Başkanı Ali Dedelioğlu’nun da bulunduğu birçok seçilmiş siyasetçiyi Ak Parti’ye geçirerek büyük bir rüzgara neden oldu. 2011 seçimlerinde güçlü teşkilat, güçlü yerel yönetimler oluşturulmuşken, Ak Parti tarihinin en güçlü aday listesi de oluşturuldu. İç İşleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve Kurucu İl Başkanı Ramazan Can’la seçime giden Ak Parti, 2011 seçimlerinde bir rekor daha kırarak seçimi 3-0 kazandı. Ak Parti Kırıkkale’de yeniden gücünü toplamış, rekor kırarak oylarını toplamış, kaybettiği belediyeleri parti değiştirme yoluyla yeniden kazanmıştı. 2011 seçimi Ak Parti için zirve olurken,  bu rüzgar 2014 seçimlerini de doğrudan etkileyecekti.

BEŞİR ATALAY – MEHMET DEMİR KRİZİ

2014 Seçimlerinde Mehmet Demir Belediye Başkan Adayı olmak istemiş, ancak Beşir Atalay faktörü devreye girince son anda aday olarak Mehmet Saygılı açıklanmıştı. Aday ve Liste krizlerinin yaşandığı seçimde Mehmet Demir ve Beşir Atalay arasında ciddi krizler yaşanmış ancak bu sorunlar seçim süreci nedeniyle sümen altına saklanmıştı. Mehmet Demir, özellikle başka partilerden Ak Partiye katılan mevcut belediye başkanlarında ve İl Genel Meclisi listelerinde direnmiş listeyi tamamen kendisi yapmak istemişti. Ancak o dönem Ak Parti’nin en ağır toplarından olan Beşir Atalay, Sulakyurt ve Keskin başta olmak üzere birçok seçim bölgesine müdahale etmişti. Ak Parti Mehmet Demir’in liste yaptığı bölgelerde tarihi rekorlarla seçim kazanırken, Beşir Atalay destekli bölgelerde seçim kayıpları yaşadı. Kırıkkale Merkezde 50.000 oy barajını geçerek Ak Parti seçimi kazandı ve Mehmet Saygılı Kırıkkale Belediye Başkanı oldu. Sulakyurt, Delice ve Keskin’de seçim kaybedilirken, Delice Belediye Başkanı seçilen Turgut Özdem ve Keskin Belediye Başkanı seçilen Dede Yıldırım daha sonra Ak Partiye katılmışlardı. Kırıkkale’nin Belde sayısı 2’ye düşmüş Memduh Bodur’un, suikast sonucu Şehit edilmesinden sonra yapılan ilk seçimde Ak Parti seçimi kazanmıştı. Bir diğer ilçemiz olan Çerikli’de de yine Ak Parti kazandı. 4 Haziran 2014 tarihinde Ak Parti’de adeta deprem oldu. Mehmet Demir basın toplantısı düzenleyerek istifa etti. İstifa ettiğini açıkladığı basın toplantısında Mehmet Demir, insiyatif aldığı bölgelerde seçimi büyük farkla kazandıklarını belirtirken, kaybedilen bölgelerin sorumlusu ben değilim kim aday olsun diye imza attıysa sorumlu onlardır ifadelerini kullandı. Demir, listeler bana bırakılsa 11-0 yapardık diyerek iddiasını ortaya korken, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a hakkımı helal etmiyorum ifadelerini kullandı. Mehmet Demir Ak Parti İl Başkanlığından istifa ederken, parti içerisinde ki sorunlarda gün yüzüne çıkmış oldu.

AKÇAY’LI YILLAR

Mehmet Demir’in istifasından sonra eski ANAP İl Başkanlarından ve Ak Parti Merkez İlçe Başkanlarından Mürsel Akçay, Ak Parti İl Başkanı oldu. Beşir Atalay, Mehmet Saygılı destekli Mürsel Akçay dönemi hem yerelde hem de ulusalda çalkantılı geçti. Beşir Atalay – Mehmet Demir, krizinden sonra Beşir Atalay destekli İl Başkanı Mürsel Akçay, Mehmet Demir referanslı partililerle daha ilk günlerden sorun yaşamaya başladı. İl Başkanlığı listesini açıklamasıyla başlayan süreç, parti içi kavgaların bitmediği dönem olarak devam etti. 2015, 7 Haziran seçimlerine giderken Beşir Atalay Van Milletvekili adayı oldu. Kırıkkale’de ise Oğuz Kaan Köksal, Ramazan Can ve Abdullah Öztürk listesiyle seçime gidildi. Türkiye genelinde Ak Parti sorun yaşarken, bu sorun Kırıkkale’de fazlasıyla yaşandı. 2011 seçimlerinde 105 bin oy alarak 3-0 yapan Ak Partinin oyu Kırıkkale’de, 83.500’e geriledi ve milletvekili sayısı 2’ye düştü. Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığında gidilen ilk seçim Türkiye genelinde krizle sonuçlanırken, hiçbir partinin koalisyona girmemesiyle birlikte Türkiye tarihinde ilk defa mecburi tekrar seçim yapıldı. 7 Haziran seçimleri sonrası çözüm süreci son bulurken, PKK terör örgütü tekrar hortladı. 

EFSANENİN DÖNÜŞÜ

Ak Parti İl Başkanlığı yaptığı dönemlerde teşkilatçılığı ve siyasi tecrübesiyle önce çıkan Mehmet Demir, partililer tarafından efsane olarak nitelendirilmeye başlandı. Ak Parti Genel Merkezi de yurt genelinde tabana ve halka yöneldi. Seçim vaatlerini tamamen halka göre yapan Ak Parti, aday listelerinde tabanın istediği isimlerden seçti. 1 Kasım 2015 tekrar seçimlerinde Ak Parti, Oğuz Kaan Köksal’ı listeden çıkartmış, Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir listesiyle seçime katılmıştı. Parti içi ekipleşmelerin devam ettiği bu dönemde Ak Parti 3. Sıra adayı Mehmet Demir, görülmemiş bir seçim çalışması yapmış, neden efsane olduğunu adeta kanıtlamıştı. Demir, seçim sürecinde aday olarak çalışırken, teşkilatın eksiklerini de gideriyor, kendi sandık kurulunu oluşturuyor, kendi SKM’siyle hareket ediyordu. Bire bir seçim politikası yürüten Mehmet Demir, 3-0’ın nasıl yapılacağının adeta dersini veriyordu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ak Parti Kırıkkale’de 105 bin oy alarak yeni bir rekor kırıyor ve tekrar 3 milletvekili çıkartıyordu. Mehmet Demir, milletvekili olduktan sonra ikamet adresini Kırıkkale’de tutuyor, telefon numarasını değiştirmiyor ve 7 gün 24 saat ulaşılabilecek milletvekili dönemini başlatıyordu. 2.5 yıl süren milletvekilliği macerasında halkın her işiyle uğraşan Mehmet Demir, nasıl efsane olunacağının kitabını yazıyordu. Ancak, Kasım 2015- Haziran 2018 tarihleri arasında milletvekili olan Demir, aynı zaman da tarihin en karanlık günlerine de en yakından tanıklık ediyordu.

DEMİR, DARBE’DE DİM DİK DURDU

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye, tarihin en karanlık gecelerinden birini yaşadı. Fetullahçı Terör Örgütü Mensubu askerler tarafından, Darbe Girişiminde bulunuldu. Milletvekili olan Mehmet Demir, darbenin başladığı saatlerde Kırıkkale’de bulunuyordu. Kendi ifadesine göre abdest alıp ailesiyle helalleşen Mehmet Demir, darbenin ilk anlarında İl Başkanlığı binasına geldi. Henüz her şey toz bulut halindeyken, Toplu SMS yoluyla Darbenin karşısında olduğunu belirten Demir, İl Binasında toplanan kalabalığa bir konuşma yaptı. Silahını çekerek partililere, Darbeye karşı direneceğini ifade eden Demir, buradan partililer ile birlikte Cumhuriyet Meydanına indi. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale Milletvekili Abdullah Öztürk, İl Başkanı Mürsel Akçay ve İlçe Belediye Başkanlarıyla birlikte halkın içine karışan Demir, gece boyunca Meydandan hiç ayrılmayarak, halkın yanında durdu. İl Kriz Masasının oluşturulmasıyla birlikte diğer siyasetçiler Emniyet Müdürlüğüne çekilirken Mehmet Demir, Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur ile birlikte sabaha kadar halkı bilgilendirdi. Halkın moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutan Demir, an be an Halkı bilgilendirerek, Türkiye’yi hainlere teslim etmeyeceğiz dedi.

DEMİR’SİZ AK PARTİ YİNE HÜSRANDA

Mehmet Demir, Ramazan Can ve Abdullah Öztürk’ün milletvekili olduğu dönemde İl Başkanı Mürsel Akçay, genel merkez tarafından görevden alındı. Mürsel Akçay’ın yerine ise 2009 seçimlerinde İl Başkanı olan ve 2010’da yapılan kongrede Genel Merkeze rağmen aday olan Nuh Dağdelen tekrar il başkanı oldu. İlk İl Başkanlığı döneminde genç ve tecrübesiz olduğunu ve hatalarından ders aldığını ifade eden İl Başkanı Nuh Dağdelen, Partide birlik ve beraberliği sağlamak üzere görevlendirilirken, 2’ye bölünmüş parti 3’e bölündü. Nuh Dağdelen yönetimi Parti Tabanından uzak isimlerden oluşturulurken, ilk defa partililer ihraç ediliyor, mahkemelere veriliyordu. Birçok partili Nuh Dağdelen hakkında teyide muhtaç iddialarla Nuh Dağdelen’i eleştirirken, Nuh Dağdelen parti tabanından kendini soyutladı. Erken seçim kararıyla 2018 yılının Haziran ayında Türkiye seçime giderken, Ak Parti tarihinin en eleştirilen listesi yapıldı. Birinci sırada artık yıpranmış Ramazan Can aday olurken, 2. Sıra da Merkez İlçe Başkanı Haydar Bozdemir’in abisi Bayram Salim Bozdemir, 3. Sırada ise Parti emektarlarından İbrahim Arslan’ın oğlu, Avukat Mustafa Arslan aday oldu. Mehmet Demir ve Abdullah Öztürk ise liste dışında bırakıldı. Aday belirleme sürecinde yapılan Temayül Yoklamasında teşkilatın açık bir şekilde Bayram Salim Bozdemir’i desteklemesi diğer aday adaylarının tepkisine neden olurken, birçok tartışma ortaya çıktı. Ak Parti ilk defa aday belirleme sürecini profesyonel bir şekilde yapamazken, yine ilk defa aday adayları küstürüldü. 2018 seçimlerinde Ak Parti 74 bin oy alarak yüzde oranında Kırıkkale’de en az oy aldığı seçimi yaşadı. İttifak Kanunu nedeniyle zaten bir milletvekilini kaybeden Ak Parti, MHP oylarında ki patlama ve kendi oylarında ki düşüş nedeniyle sadece 1 milletvekili çıkartabildi. Kırıkkale’de ilk defa 1-1-1’le seçim sonuçlanırken, İl Başkanı Nuh Dağdelen’in, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaları nedeniyle kutlama yapması parti tabanında ciddi oranda rahatsızlığa neden oldu.

2019’DA ÇÖKÜŞ DEVAM ETTİ

2018 Seçimlerinden sonra Ak Parti’de İl Başkanının değişeceği ön görülürken, Genel Merkez bu değişikliği yerel seçim sonuna sakladı. 2019 Yerel Seçimlerine gidilirken Ak Parti 3 parça halinde hareket ediyordu. Öyle ki partililer kendi ekiplerinden aday olmayan parti adaylarının dahi karşısında açıktan hareket ediyordu. 2018 seçimlerinde 1 Milletvekiline düşen Ak Partide birlik ve beraberlik bir türlü sağlanamazken, kopukluklar bir türlü giderilemedi. 11 Belediyenin 10’una sahip olan Ak Parti; Yahşihan, Sulakyurt, Karakeçili ve Hacılar’da seçimi MHP’ye kaybetti. Normal tarihinde yapılan seçimlerde Keskin’i İYİ Parti kazanırken, yapılan itirazlar üzerine tekrar yapılan seçimde Keskin’i bu sefer Ak Parti kazandı. Mehmet Demir’siz, 2018 Genel Seçimlerinde başlayan çöküş süreci 2019 seçimlerinde de devam ederken, Nuh Dağdelen görevden alındı.

KAPLAN HEYECAN YARATMADI

Nuh Dağdelen’in görevden alınmasıyla birlikte Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın desteklediği Mustafa Kaplan Ak Parti İl Başkanlığına getirildi. Ak Parti ilk defa lider özellikli bir İl Başkanı değil, destekçi bir İl Başkanıyla yola devam kararı aldı. Mustafa Kaplan, eski İl Başkanı Mürsel Akçay ekibiyle hareket ederken, Beşir Atalay ekibi hem belediyede, hem de teşkilatta ekipçilik yarışını kazandı. Ancak İl Başkanı olduktan sonra önce kadın kolları başkanıyla sorun yaşayan Kaplan mesaisini Kadın Kollarında değişiklik yapmaya harcadı. Daha sonra Ak Partinin kuruluştan bu yana en başarılı Gençlik Kolları Başkanını görevden almak için mücadele eden Kaplan, çok uzun süren uğraşlar sonucu ancak görevden alabildi. Son olarak Merkez İlçe Başkanı Emrah Doğan’u, TSO Seçimleri bahanesiyle “kendi istediği” üzere görevden aldıran Mustafa Kaplan kendi ekibini uzun bir süre sonra oluşturabildi.  Ancak ne İl Başkanı olduğunda ne de teşkilatlarda gidilen revizyonlardan sonra Ak Parti bir türlü aradığı heyecanı yakalayamadı. Yakın zaman da MHP İl Yönetimi değişikliğine bütün şehir olarak tanık olduk. MHP’de ki değişim gerek partililerde gerekse halk nezdinde büyük heyecana neden olurken, Ak Partide ki değişimler sönük, sessiz ve heyecansız oldu. öyle ki bir yönetim kurulu üyesinin dahi değişmesi şehrin en önemli gündem maddesi olan Ak Partide ki bu heyecansızlık 2023 seçimlerini nasıl etkileyecek, hep birlikte göreceğiz.

SONUÇ: AK PARTİNİN SORUNU “DEMİR” EKSİKLİĞİ

Ak Partinin kurulduğu 2001 yılından bu yana girdiği bütün seçimleri irdeledik. Karşımıza çıkan tabloda Mehmet Demir’in İl Başkanı yada aday olduğu her seçimde Ak Partinin önceki seçimlere karşı rekor kırdığını ve tarihi seçim zaferleri yaşadığını gözlemlerken, Demir’in dışarda kaldığı seçimlerin hezimetle sonuçlandığını gördük. 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine gidilirken, Ak Partinin yine Mehmet Demir’siz olması kafamızda “tarih tekerrür mü edecek?” sorularına neden oldu. Hep birlikte izleyeceğiz…

Kırıkkale24

Demir’siz Ak Parti Hüsranda

Demir’siz Ak Parti Hüsranda
Haber Tarihi: 22 Şubat 2022 19:28
Haber Adresi: https://www.kirikkale24.com/demirsiz-ak-parti-husranda/

2001 Yılında Kurulan ve Temmuz 2002’den bu yana iktidarda olan Ak Parti, hem ulusalda hem de Kırıkkale özelinde kan kaybediyor. Kırıkkale özelinde Ak Parti’nin neden gerilediğini inceledik ve Mehmet Demir’in nasıl efsane olduğunu gözlemledik. İşte o araştırma, yorum haberimiz.

KURULUŞTA MEHMET DEMİR FARKI

Ak Parti 2001 yılında kurulmuş ve Kırıkkale Kurucu İl Başkanı Ramazan Can olmuştu. Ak Parti kurulduktan sonra yapılan ilk seçimde (2002 seçimleri) Ramazan Can Milletvekili adayı olmuş, İl 2. Başkanı Mehmet Demir’de İl Başkanlığına atanmıştı. Milli Görüş kökenli olan ve Ak Parti Kurulduğunda Fazilet Partisinden İl Genel Meclisi Üyesi olarak Ak Parti kurucuları arasına giren Mehmet Demir, Ak Parti’nin Kırıkkale siyasi tarihine damga vurdu. İl Başkanı olduğu ilk seçim olan 2002 seçimlerinde Ak Parti, 4 Milletvekilinden 3’ünü almış ve Ak Parti’nin Türkiye’de en çok oy aldığı illerden birisi Kırıkkale olmuştu. 2004 Yılında yine Mehmet Demir’in il başkanlığında Yerel Seçimlere giden Ak Parti, MHP’li Belediye Başkanı Mustafa Pekdoğan’a ve Doğru Yol Partisinden aday olan Mahir Yılmaz’a karşı rekor oy almış; Veli Korkmaz, Kırıkkale Belediye Başkanı olmuştu. Aynı seçimde Kırıkkale’de 8 İlçeden, 7’sini, 17 Beldeden 9’unu Ak Parti kazanmıştı. 

2009’DA PARTİ DİP YAPTI

Ak Parti kurulduktan sonra girdiği 2002, 2004 ve 2007 seçimlerinden Kırıkkale’de zaferle ayrılırken, 2009 seçiminde dip yaptı. Ak Parti İl Başkanı Mehmet Demir 2006 yılında görevden ayrılmış, yerine Eczacı Orhan Deniz İl Başkanı olmuştu. 2007 Genel Seçimlerine Orhan Deniz İl Başkanlığında giden Ak Parti Mehmet Demir’in olmadığı tek zaferi bu seçimde kazandı. Turan Kıratlı, Mustafa Özbayrak ve Vahit Erdem Ak Parti’den milletvekili seçilirken, MHP’nin ve Kırıkkale’nin Bayrak isimlerinden eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş MHP Listesinden milletvekili seçildi. 2007 seçimlerinden sonra Orhan Deniz, görevinden ayrılmış yerine Nuh Dağdelen İl Başkanı olmuştu. Nuh Dağdelen, genç yaşı ve mesleki kimliği ile öne çıkarken 2009 Yerel Seçimlerinde Ak Parti Kırıkkale’de ilk hezimetini almıştı. Kırıkkale merkezde Veli Korkmaz adaylığında tekrar seçime giden Ak Parti, Demokrat Parti adayı Mahir Yılmaz’a karşı seçimi kıl payı kazanmış, seçim sonucu birçok çevrelerce şaibeli olarak nitelendirilmişti. Ak Parti 2009 seçimlerinde Balışeyh, Delice ve Yahşihan İlçelerini kaybetmiş kazandığı ilçe belediye sayısı 5’e düşmüştü. 14 Beldeden yalnızca 6’sını kazanan Ak Parti, Çerikli ve Hacılar dahil toplam 8 beldede seçimi kaybetti. Ak Parti’nin Kırıkkale’de dip yaptığı 2009 seçimi Ak Parti’de taşları yerinden oynattı.

KURTARICI DEMİR 

2009 Yerel Seçimlerinde Ak Parti, dip yaparken kongrede Ak Parti Genel Merkezi tarafından Zühtü Aksal aday olarak gösterildi. Nuh Dağdelen kongrede genel merkeze rağmen aday olurken, Ak Parti ilk ve son defa 2 adaylı kongreye gitti. Kongrede Zühtü Aksal İl Başkanı olarak seçilirken, Aksal 2010 yılının sonlarında istifa etti. 2011 seçimlerine gidilirken, kurtarıcı olarak Mehmet Demir genel merkez tarafından tekrar il başkanı olarak atandı. 2011 seçimleri öncesinde İl Başkanı olan Mehmet Demir, aralarında MHP’den seçim kazanan Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur ve Balışeyh Belediye Başkanı Ali Dedelioğlu’nun da bulunduğu birçok seçilmiş siyasetçiyi Ak Parti’ye geçirerek büyük bir rüzgara neden oldu. 2011 seçimlerinde güçlü teşkilat, güçlü yerel yönetimler oluşturulmuşken, Ak Parti tarihinin en güçlü aday listesi de oluşturuldu. İç İşleri Bakanı Beşir Atalay, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve Kurucu İl Başkanı Ramazan Can’la seçime giden Ak Parti, 2011 seçimlerinde bir rekor daha kırarak seçimi 3-0 kazandı. Ak Parti Kırıkkale’de yeniden gücünü toplamış, rekor kırarak oylarını toplamış, kaybettiği belediyeleri parti değiştirme yoluyla yeniden kazanmıştı. 2011 seçimi Ak Parti için zirve olurken,  bu rüzgar 2014 seçimlerini de doğrudan etkileyecekti.

BEŞİR ATALAY – MEHMET DEMİR KRİZİ

2014 Seçimlerinde Mehmet Demir Belediye Başkan Adayı olmak istemiş, ancak Beşir Atalay faktörü devreye girince son anda aday olarak Mehmet Saygılı açıklanmıştı. Aday ve Liste krizlerinin yaşandığı seçimde Mehmet Demir ve Beşir Atalay arasında ciddi krizler yaşanmış ancak bu sorunlar seçim süreci nedeniyle sümen altına saklanmıştı. Mehmet Demir, özellikle başka partilerden Ak Partiye katılan mevcut belediye başkanlarında ve İl Genel Meclisi listelerinde direnmiş listeyi tamamen kendisi yapmak istemişti. Ancak o dönem Ak Parti’nin en ağır toplarından olan Beşir Atalay, Sulakyurt ve Keskin başta olmak üzere birçok seçim bölgesine müdahale etmişti. Ak Parti Mehmet Demir’in liste yaptığı bölgelerde tarihi rekorlarla seçim kazanırken, Beşir Atalay destekli bölgelerde seçim kayıpları yaşadı. Kırıkkale Merkezde 50.000 oy barajını geçerek Ak Parti seçimi kazandı ve Mehmet Saygılı Kırıkkale Belediye Başkanı oldu. Sulakyurt, Delice ve Keskin’de seçim kaybedilirken, Delice Belediye Başkanı seçilen Turgut Özdem ve Keskin Belediye Başkanı seçilen Dede Yıldırım daha sonra Ak Partiye katılmışlardı. Kırıkkale’nin Belde sayısı 2’ye düşmüş Memduh Bodur’un, suikast sonucu Şehit edilmesinden sonra yapılan ilk seçimde Ak Parti seçimi kazanmıştı. Bir diğer ilçemiz olan Çerikli’de de yine Ak Parti kazandı. 4 Haziran 2014 tarihinde Ak Parti’de adeta deprem oldu. Mehmet Demir basın toplantısı düzenleyerek istifa etti. İstifa ettiğini açıkladığı basın toplantısında Mehmet Demir, insiyatif aldığı bölgelerde seçimi büyük farkla kazandıklarını belirtirken, kaybedilen bölgelerin sorumlusu ben değilim kim aday olsun diye imza attıysa sorumlu onlardır ifadelerini kullandı. Demir, listeler bana bırakılsa 11-0 yapardık diyerek iddiasını ortaya korken, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a hakkımı helal etmiyorum ifadelerini kullandı. Mehmet Demir Ak Parti İl Başkanlığından istifa ederken, parti içerisinde ki sorunlarda gün yüzüne çıkmış oldu.

AKÇAY’LI YILLAR

Mehmet Demir’in istifasından sonra eski ANAP İl Başkanlarından ve Ak Parti Merkez İlçe Başkanlarından Mürsel Akçay, Ak Parti İl Başkanı oldu. Beşir Atalay, Mehmet Saygılı destekli Mürsel Akçay dönemi hem yerelde hem de ulusalda çalkantılı geçti. Beşir Atalay – Mehmet Demir, krizinden sonra Beşir Atalay destekli İl Başkanı Mürsel Akçay, Mehmet Demir referanslı partililerle daha ilk günlerden sorun yaşamaya başladı. İl Başkanlığı listesini açıklamasıyla başlayan süreç, parti içi kavgaların bitmediği dönem olarak devam etti. 2015, 7 Haziran seçimlerine giderken Beşir Atalay Van Milletvekili adayı oldu. Kırıkkale’de ise Oğuz Kaan Köksal, Ramazan Can ve Abdullah Öztürk listesiyle seçime gidildi. Türkiye genelinde Ak Parti sorun yaşarken, bu sorun Kırıkkale’de fazlasıyla yaşandı. 2011 seçimlerinde 105 bin oy alarak 3-0 yapan Ak Partinin oyu Kırıkkale’de, 83.500’e geriledi ve milletvekili sayısı 2’ye düştü. Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkanlığında gidilen ilk seçim Türkiye genelinde krizle sonuçlanırken, hiçbir partinin koalisyona girmemesiyle birlikte Türkiye tarihinde ilk defa mecburi tekrar seçim yapıldı. 7 Haziran seçimleri sonrası çözüm süreci son bulurken, PKK terör örgütü tekrar hortladı. 

EFSANENİN DÖNÜŞÜ

Ak Parti İl Başkanlığı yaptığı dönemlerde teşkilatçılığı ve siyasi tecrübesiyle önce çıkan Mehmet Demir, partililer tarafından efsane olarak nitelendirilmeye başlandı. Ak Parti Genel Merkezi de yurt genelinde tabana ve halka yöneldi. Seçim vaatlerini tamamen halka göre yapan Ak Parti, aday listelerinde tabanın istediği isimlerden seçti. 1 Kasım 2015 tekrar seçimlerinde Ak Parti, Oğuz Kaan Köksal’ı listeden çıkartmış, Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir listesiyle seçime katılmıştı. Parti içi ekipleşmelerin devam ettiği bu dönemde Ak Parti 3. Sıra adayı Mehmet Demir, görülmemiş bir seçim çalışması yapmış, neden efsane olduğunu adeta kanıtlamıştı. Demir, seçim sürecinde aday olarak çalışırken, teşkilatın eksiklerini de gideriyor, kendi sandık kurulunu oluşturuyor, kendi SKM’siyle hareket ediyordu. Bire bir seçim politikası yürüten Mehmet Demir, 3-0’ın nasıl yapılacağının adeta dersini veriyordu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde Ak Parti Kırıkkale’de 105 bin oy alarak yeni bir rekor kırıyor ve tekrar 3 milletvekili çıkartıyordu. Mehmet Demir, milletvekili olduktan sonra ikamet adresini Kırıkkale’de tutuyor, telefon numarasını değiştirmiyor ve 7 gün 24 saat ulaşılabilecek milletvekili dönemini başlatıyordu. 2.5 yıl süren milletvekilliği macerasında halkın her işiyle uğraşan Mehmet Demir, nasıl efsane olunacağının kitabını yazıyordu. Ancak, Kasım 2015- Haziran 2018 tarihleri arasında milletvekili olan Demir, aynı zaman da tarihin en karanlık günlerine de en yakından tanıklık ediyordu.

DEMİR, DARBE’DE DİM DİK DURDU

15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye, tarihin en karanlık gecelerinden birini yaşadı. Fetullahçı Terör Örgütü Mensubu askerler tarafından, Darbe Girişiminde bulunuldu. Milletvekili olan Mehmet Demir, darbenin başladığı saatlerde Kırıkkale’de bulunuyordu. Kendi ifadesine göre abdest alıp ailesiyle helalleşen Mehmet Demir, darbenin ilk anlarında İl Başkanlığı binasına geldi. Henüz her şey toz bulut halindeyken, Toplu SMS yoluyla Darbenin karşısında olduğunu belirten Demir, İl Binasında toplanan kalabalığa bir konuşma yaptı. Silahını çekerek partililere, Darbeye karşı direneceğini ifade eden Demir, buradan partililer ile birlikte Cumhuriyet Meydanına indi. Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Kırıkkale Milletvekili Abdullah Öztürk, İl Başkanı Mürsel Akçay ve İlçe Belediye Başkanlarıyla birlikte halkın içine karışan Demir, gece boyunca Meydandan hiç ayrılmayarak, halkın yanında durdu. İl Kriz Masasının oluşturulmasıyla birlikte diğer siyasetçiler Emniyet Müdürlüğüne çekilirken Mehmet Demir, Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur ile birlikte sabaha kadar halkı bilgilendirdi. Halkın moral ve motivasyonunu en üst seviyede tutan Demir, an be an Halkı bilgilendirerek, Türkiye’yi hainlere teslim etmeyeceğiz dedi.

DEMİR’SİZ AK PARTİ YİNE HÜSRANDA

Mehmet Demir, Ramazan Can ve Abdullah Öztürk’ün milletvekili olduğu dönemde İl Başkanı Mürsel Akçay, genel merkez tarafından görevden alındı. Mürsel Akçay’ın yerine ise 2009 seçimlerinde İl Başkanı olan ve 2010’da yapılan kongrede Genel Merkeze rağmen aday olan Nuh Dağdelen tekrar il başkanı oldu. İlk İl Başkanlığı döneminde genç ve tecrübesiz olduğunu ve hatalarından ders aldığını ifade eden İl Başkanı Nuh Dağdelen, Partide birlik ve beraberliği sağlamak üzere görevlendirilirken, 2’ye bölünmüş parti 3’e bölündü. Nuh Dağdelen yönetimi Parti Tabanından uzak isimlerden oluşturulurken, ilk defa partililer ihraç ediliyor, mahkemelere veriliyordu. Birçok partili Nuh Dağdelen hakkında teyide muhtaç iddialarla Nuh Dağdelen’i eleştirirken, Nuh Dağdelen parti tabanından kendini soyutladı. Erken seçim kararıyla 2018 yılının Haziran ayında Türkiye seçime giderken, Ak Parti tarihinin en eleştirilen listesi yapıldı. Birinci sırada artık yıpranmış Ramazan Can aday olurken, 2. Sıra da Merkez İlçe Başkanı Haydar Bozdemir’in abisi Bayram Salim Bozdemir, 3. Sırada ise Parti emektarlarından İbrahim Arslan’ın oğlu, Avukat Mustafa Arslan aday oldu. Mehmet Demir ve Abdullah Öztürk ise liste dışında bırakıldı. Aday belirleme sürecinde yapılan Temayül Yoklamasında teşkilatın açık bir şekilde Bayram Salim Bozdemir’i desteklemesi diğer aday adaylarının tepkisine neden olurken, birçok tartışma ortaya çıktı. Ak Parti ilk defa aday belirleme sürecini profesyonel bir şekilde yapamazken, yine ilk defa aday adayları küstürüldü. 2018 seçimlerinde Ak Parti 74 bin oy alarak yüzde oranında Kırıkkale’de en az oy aldığı seçimi yaşadı. İttifak Kanunu nedeniyle zaten bir milletvekilini kaybeden Ak Parti, MHP oylarında ki patlama ve kendi oylarında ki düşüş nedeniyle sadece 1 milletvekili çıkartabildi. Kırıkkale’de ilk defa 1-1-1’le seçim sonuçlanırken, İl Başkanı Nuh Dağdelen’in, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaları nedeniyle kutlama yapması parti tabanında ciddi oranda rahatsızlığa neden oldu.

2019’DA ÇÖKÜŞ DEVAM ETTİ

2018 Seçimlerinden sonra Ak Parti’de İl Başkanının değişeceği ön görülürken, Genel Merkez bu değişikliği yerel seçim sonuna sakladı. 2019 Yerel Seçimlerine gidilirken Ak Parti 3 parça halinde hareket ediyordu. Öyle ki partililer kendi ekiplerinden aday olmayan parti adaylarının dahi karşısında açıktan hareket ediyordu. 2018 seçimlerinde 1 Milletvekiline düşen Ak Partide birlik ve beraberlik bir türlü sağlanamazken, kopukluklar bir türlü giderilemedi. 11 Belediyenin 10’una sahip olan Ak Parti; Yahşihan, Sulakyurt, Karakeçili ve Hacılar’da seçimi MHP’ye kaybetti. Normal tarihinde yapılan seçimlerde Keskin’i İYİ Parti kazanırken, yapılan itirazlar üzerine tekrar yapılan seçimde Keskin’i bu sefer Ak Parti kazandı. Mehmet Demir’siz, 2018 Genel Seçimlerinde başlayan çöküş süreci 2019 seçimlerinde de devam ederken, Nuh Dağdelen görevden alındı.

KAPLAN HEYECAN YARATMADI

Nuh Dağdelen’in görevden alınmasıyla birlikte Belediye Başkanı Mehmet Saygılı’nın desteklediği Mustafa Kaplan Ak Parti İl Başkanlığına getirildi. Ak Parti ilk defa lider özellikli bir İl Başkanı değil, destekçi bir İl Başkanıyla yola devam kararı aldı. Mustafa Kaplan, eski İl Başkanı Mürsel Akçay ekibiyle hareket ederken, Beşir Atalay ekibi hem belediyede, hem de teşkilatta ekipçilik yarışını kazandı. Ancak İl Başkanı olduktan sonra önce kadın kolları başkanıyla sorun yaşayan Kaplan mesaisini Kadın Kollarında değişiklik yapmaya harcadı. Daha sonra Ak Partinin kuruluştan bu yana en başarılı Gençlik Kolları Başkanını görevden almak için mücadele eden Kaplan, çok uzun süren uğraşlar sonucu ancak görevden alabildi. Son olarak Merkez İlçe Başkanı Emrah Doğan’u, TSO Seçimleri bahanesiyle “kendi istediği” üzere görevden aldıran Mustafa Kaplan kendi ekibini uzun bir süre sonra oluşturabildi.  Ancak ne İl Başkanı olduğunda ne de teşkilatlarda gidilen revizyonlardan sonra Ak Parti bir türlü aradığı heyecanı yakalayamadı. Yakın zaman da MHP İl Yönetimi değişikliğine bütün şehir olarak tanık olduk. MHP’de ki değişim gerek partililerde gerekse halk nezdinde büyük heyecana neden olurken, Ak Partide ki değişimler sönük, sessiz ve heyecansız oldu. öyle ki bir yönetim kurulu üyesinin dahi değişmesi şehrin en önemli gündem maddesi olan Ak Partide ki bu heyecansızlık 2023 seçimlerini nasıl etkileyecek, hep birlikte göreceğiz.

SONUÇ: AK PARTİNİN SORUNU “DEMİR” EKSİKLİĞİ

Ak Partinin kurulduğu 2001 yılından bu yana girdiği bütün seçimleri irdeledik. Karşımıza çıkan tabloda Mehmet Demir’in İl Başkanı yada aday olduğu her seçimde Ak Partinin önceki seçimlere karşı rekor kırdığını ve tarihi seçim zaferleri yaşadığını gözlemlerken, Demir’in dışarda kaldığı seçimlerin hezimetle sonuçlandığını gördük. 2023 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerine gidilirken, Ak Partinin yine Mehmet Demir’siz olması kafamızda “tarih tekerrür mü edecek?” sorularına neden oldu. Hep birlikte izleyeceğiz…

 1. Ramiz Güçlü dedi ki:

  Önce Bi fetodan yargılansın Mehmet Demir, mal varlığı ihaleleri arastırılsın dünkü pantaloncu nerden bulmuş parayı?

 2. Veli TEKİNCAN dedi ki:

  bence sorun vitamin eksikliği, demir falan değil.

 3. Kırıkkaleli dedi ki:

  Haticeye değil neticeye bak. Kırıkkale’de işsizlik sorunu çözüldü mü, hayır! Nüfus kaybı önlendi mi, hayır! Vekil sayısı 4 iken 3 e düştü mü, evet! Demek ki Kırıkkale hizmet görmemiş ve yatırım almamış. Yazık, memleketimize yazık…

 4. Halk dedi ki:

  Ak partide ramazan can Mehmet Demir olduğu sürece yine ilçelere bakarsak bahsilide recep tekin hacilarda eski belediye başkanı m.bagri açık olduğu sürece bu iller ve ilçeler taş taş üzerine konmaz hı bende bu kişilere oy verdim ama verdiğim güne lanet olsun

 5. Kırıkkale dedi ki:

  Öncelikle iyi bi Erdoğancıyım, ama bu bölgeci ve ihaleci şahıs aday olursa oy vermem, vercek insanında aklına şaşarım.

 6. Pişman dedi ki:

  Yıllar öncesinden gelirsek veli korkmaz Mehmet Demir Beşir Atalay ilçelere gelirsek recep tekin Memduh bağıracak bunlar gerçekten AKP min kanayan yarası size verilen oylar gerçekten yazik

 7. Mazhar dedi ki:

  Vah kirikkalemin haline vah bu kafayla akparti silinip gidecek ne kadar saksakci varsa hep burada ha bu arada gazeteniz mehmet demirden güzel bir reklam parasi almis galiba mehmet demiri tanımasam gam yemiycem.

 8. K.kale dedi ki:

  Bu haberi yapmak için demir ne kadar verdi bu kadar övdünüz zübük zadeyi

 9. Alay60 dedi ki:

  Mehmet Demir kendisini bulunmaz Hint kumaşı zannediyor galiba. Kendisinin vekil secilemeyecegini anladığı anda iyi Parti’nin kucağına oturan kişi gibi. Yok öyle birşey Kırıkkale zaten gereken dersi verdi vermeye de devam edecek.

 10. Yunus Yavuz dedi ki:

  Tamamen algı yapılmış. Muhtemelen parayla yazdırılmış bir haber. Milletvekili olduğu dönemde memleketin hayrına çaktığı bir çivi var mı?

 11. İsa narin dedi ki:

  Bu yazıyı kaleme alan arkadaş Bahsettigin insan kısa dönem vekillik yapyı torpille yapmadığı iş kalmadı tüm akp liler gibi bu kadar uzun uzun yazmanın hiç bir anlamı yok bütün Kırıkkale bilir kardeşi fetodan atıldı ve aynı görevine tekrar döndü bunlar vekilliği bırak davar çobanlıgi yapamaz ama halkımızın sürüden farkı olmadığı için normal

 12. Vehbi dedi ki:

  Ben bu söylediklerinize inanmıyorum.Tersine AKP Mehmet Demir yüzünden Kırıkkale de oy kaybetmiştir.

 13. Şinasi Kaya dedi ki:

  Çok taraflı ve reklam bir haber olmuş. Böyle haber olmaz. Yeni genç yüzler lazım

 14. İbrahim dedi ki:

  Good Bye AKP+MHP. Kırıkkale’de işiniz bitmedimi?

Daha Fazla Haber