Vali Sezer, İlimiz Türkiye’nin En Huzurlu Şehirleri Arasındadır
» - 10 Ocak 2019 14:34

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Dolayısıyla Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Vali Sezer 2018 yılı içerisinde Kırıkkale’de yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Vali Sezer yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“İlimizin Emniyet ve Asayişini sağlamada Kırıkkale halkımız başta olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları ve siz değerli Basın Mensuplarının katkıları ile 2018 yılı içerisinde Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından gerek il bazında gerek yurt çapında örnek teşkil eden başarılı çalışmalar yapılmıştır. İlimiz Türkiye’nin en huzurlu şehirleri arasındadır.

Asayiş Suçlarıyla Mücadele;

“Her Düğüne Bir Güvenlik Görevlisi 2019 yılında da devam edecektir.”

Herkesin de malumu üzere ilimizde başlatılan daha sonra tüm Türkiye’ye yayılan düğünlerde silah atılmasının engellenmesi maksadıyla “Düğünümü Kana Bulama, Atılan Mermi Havada Kalmaz” projesi kapsamında her düğüne bir güvenlik görevlisi görevlendirilmiş, düğünlerde silah atılması olayları engellenerek geçmiş senelerde yaşanan serseri kurşunlardan kaynaklanan ölümler, yaralanmalar ve maddi zararlarda %97 oranında azalma sağlanarak hedeflenen başarıya yaklaşılmıştır. 2019 yılında da aynı şekilde kararlılıkla proje kapsamında çalışmalar devam edecektir.

“Her Okula İrtibat Görevlisi görevlendirilerek çocuklarımız okullarda daha güvende.”

Güvenli okul, Güvenli Gelecek projesi kapsamında (81) okulda (46) personel okul irtibat görevlisi olarak görevlendirilmiş, irtibat görevlilerimiz okullarda her ay düzenli olarak toplantılar gerçekleştirilmektedir. 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılında (592) toplantı yapılarak, irtibat görevlilerine iletilen (122) konuya müdahale edilmiş iken, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde günümüze kadar (243) toplantı yapılmış, irtibat görevlilerine iletilen (60) konuya müdahale edilmiştir.

Okul kantinleri ve servis araçlarının denetimleri hassasiyetle yapılarak okullarımızda huzurlu bir eğitim ve öğretim yapılması sağlanmıştır. Her okula Özel Güvenlik Görevlisi istihdam edilmiştir. Ayrıca Proje kapsamında il genelinde her okulumuzun güvenlik kamera sistemi mevcut olup bunlardan (6) okulumuzun güvenlik kamera sistemi modernize edilerek Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)’ne entegresi aşamasında sona gelinmiştir. Diğer okullarımızın kamera sistemleri modernize edilerek KGYS’ye entegre çalışmaları devam etmektedir.

“Bir Kahvenizi İçeriz projesi kapsamında daha fazla öğrenci ailesine ulaşılması hedeflenmektedir.”

Yeni başladığımız “Bir Kahvenizi İçeriz” projesi kapsamında (8.720) öğrenci ailelerinin bizzat evlerine kadar gidilerek ve problemleri yerinde dinlenerek çözüm yollarının üretilmesine çalışılmaktadır.

İlimiz genelinde suç işlenmesine mekan teşkil edebilecek metruk binalar tespit edilerek belediye ile müşterek yapılan çalışmalar neticesinde şu ana kadar (243) metruk binanın yıkılması sağlanmıştır. Bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir.

“Yenilenen ve sayısı artırılan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile ilimiz daha güvenli hale geldi.”

İlimizin asayiş ve emniyetini sağlamada teknik imkânlardan en üst seviyede faydalanılmasını sağlamak amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sisteminde (KGYS) mevcut (52) noktada (102) kamera ve (3) noktada (12) Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile çalışmalar yapılmaktayken Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın projesi kapsamında (25) noktaya (50) kamera daha eklenmesi çalışması başlatılmış, 2018 yılı içerisinde Yuva, Selim Özer ve Karşıyaka Mahalleleri başta olmak üzere ilimizin değişik (20) noktasına (40) kameranın konulması ile planlanan (3) PTS noktasının (2)’sinin kurulumu tamamlanmıştır. (5) noktada (10) kamera ve (1) PTS sisteminin kurulum çalışmaları devam etmektedir.

“(100) Çarşı ve Mahalle Bekçisinin katılımıyla Hırsızlık ve Asayiş suçlarına yönelik mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

İl genelinde 2018 yılı içerisinde (9.300) Asayiş olayı meydana gelmiş, olayların % 84’si aydınlatılmıştır. Şahsa Karşı İşlenen (3689) olayın %96’ı, Malvarlığına Karşı İşlenen (2.458) olayın %50’si aydınlatılarak Türkiye ortalaması üzerinde bir başarı sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda olay faili olarak tespit edilen (5578) kişi yakalanarak Adli Mercilere intikal ettirilmiştir. Emniyet birimize önümüzdeki günlerde katılacak (100) çarşı ve mahalle bekçisinin katkıları ile mevcut devriye hizmetlerinin artırılması ile, başta hırsızlık suçları olmak üzere diğer tüm suçların en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Narkotik Suçlarla Mücadele;

“Sıfır Torbacı” projemizle satıcılara yönelik yapılan çalışmalarda %90 oranında başarı sağlanmıştır.

İlimizde uyuşturucu ile mücadele kapsamında ilk olarak gerçekleştirilen ve ülke geneline örnek teşkil edecek bir çalışmayla uyuşturucu kullanan veya ticaretini yapan gerçek kişilerin profili oluşturularak ilimizin röntgeni çıkarılmıştır.

Özelikle torbacı diye tabir edilen satıcılara yönelik net çalışmalar yapılmış ilimizde %90 oranında başarı sağlanarak uyuşturucu ile mücadele konusunda ilimiz daha güvenli hale gelmiştir. Güvenlik birimlerimizin faaliyetlerinin niteliğinin yükselmesi, alandaki yoğun uygulama ve operasyonlar sayesinde geçen yıl ilimizde herhangi uyuşturucuya bağlı bir ölüm olayı yaşanmamıştır.

Güvenlik birimlerimizce yapılan çalışmalarda (447) narkotik olayıyla ilgili olarak soruşturma açılmış, (679) şahsa işlem yapılmış, satıcı olduğu tespit edilen (64) şahıs tutuklanmış ve (11) şahsa ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir. Uyuşturucu ile alakalı haklarında işlem yapılan şahıslardan % 78’nin asayiş olaylarına da karışan şahıslar olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç bize uyuşturucu kullanmanın diğer suçlara da zemin hazırladığını göstermiştir.

Uyuşturucu ile Mücadele kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde toplamda; (5.577,47 gr) Eroin, (293 Adet) Sentetik Ecza, (499,49 gr) Sentetik Kannabinoid, (10.992,53 gr ) Esrar, (108,66 gr) Skunk, (1,04 gr) Metamfetamin, (447 adet) Ecstasy ve (1.768 kök) Kenevir maddesi ele geçirilmiştir.

“Uyuşturucu ile mücadelede önleme ve tedavi” projemizi hayata geçiriyoruz.

2019 yılında Devlet olarak Vatandaşlarımız, Kurumlarımız, STK’lar, Üniversitemiz ve Medya mensuplarımızın desteğiyle Uyuşturucu ile mücadelede seferberlik başlatacağız.

En zayıf noktamız benim çocuğum yapmaz yaklaşımıdır. Özellikle ailelerimiz bu noktada çocuklarımızın davranışlarını, arkadaş ortamlarını, ne yaptıklarını dikkatle takip etmelidirler. Başta Muhtarlarımız olmak üzere vatandaşlarımız mahallelerinde uyuşturucu şüphelisini güvenlik birimlerimize bildirmelidirler. Öncelikli hedefimiz uyuşturucuyu doğrudan gençlerimize, çocuklarımıza satan ve onlarla temas edenlerin engellenmesidir.

Biz Kırıkkale de çocuklarımızın zehirlenmesine müsaade etmeyeceğiz. Uyuşturucu ile tanışmış gençlerimizin bu illetten kurtulmaları ve hiç tanışmamış gençlerimizin de uzak tutulması için Valilik olarak Devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte 2019 yılında uyuşturucu ile mücadelede seferberlik başlatacağız. Bu yıl genel olarak sokaklarımızda uyuşturucu konusunda steril bir alan oluşturmayı hedefliyoruz. Gençlerimizin uyuşturucuya başlamasını engelleyerek onları uyuşturucu bataklığından kurtaracağız. Her türlü önlemlere rağmen uyuşturucuya başlayan gençlerimizin ise tedavi sürecini yakından takip edeceğiz. 2019 yılı içerisinde de ortak mücadelemize kararlılıkla devam edilecektir.

Terör Suçlarıyla Mücadele;

“Başta FETÖ Terör Örgütü olmak üzere Bölücü, Yıkıcı terör örgütleri, ülkemizden tamamen temizleninceye kadar operasyonlarımız kararlılıkla aralıksız devam edecektir.”

İlimizde FETÖ silahlı terör örgütünün deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyonlar sonucunda 2018 yılı içerisinde (524) şahıs hakkında işlem yapılmış bu şahıslardan (39) şahıs tutuklanmış (142) şahıs ise Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, (319) şahıs işlemlerinin ardından serbest bırakılmış, (24) şahsın ise aranmasına devam edilmektedir.

İlimizde DEAŞ silahlı terör örgütünün deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyonlar sonucunda ise; 2018 yılı içerisinde (20) şahıs hakkında işlem yapılmış bu şahıslardan (4) şahıs tutuklanmış, (15) şahıs ise Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, (1) şahsın ise aranmasına devam edilmektedir.

Trafik Terörü ile Mücadele;

“Ölümlü Trafik kazalarında Ülke genelinde geçen yıla oranla %10,9 düşüş meydana gelmiş, ilimizde ise % 50 oranında düşüş sağlanmıştır.”

43 ilin karayolu kavşağında bulunan ilimizde trafik kontrollerine geçen yıla oranla daha da ağırlık verilerek vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak adına trafikte daha dikkatli ve duyarlı olunması için çeşitli projelerle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır.

İlimizden günlük ortalama (35-40) bin civarında araç geçmektedir. Alınan tüm tedbirlerin etkisi ile 2018 yılı içerisinde ölümle sonuçlanan trafik kazalarında Ülke genelinde geçen yıla oranla %10,9 düşüş yaşanmış, ilimiz genelinde ise bir yıl öncesine göre % 50 oranında azalış meydana geldiği görülmüş, bu azalışla ilimiz Ülke genelinde 13. sırada yer alarak önemli bir başarı sağlamıştır.

Trafik birimlerimiz tarafından yapılan denetim ve kontrollerde yıl içerisinde (179.568) araç sorgulanmış, kusuru görülen toplam (36.260) araca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince işlem yapılarak, yaklaşık (11.015.000) TL trafik cezası tatbik edilmiştir. Yine (4593) araç trafikten men edilmiş, (474) sürücü belgesine ise geçici süreyle el konulmuştur. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Kırmızı Işık ihlalinden (2.379) ve hatalı park yapmaktan (7.294) araca, Emniyet Kemeri takmamaktan (916) araç sürücüsüne ceza işlem uygulanmıştır.

“Trafik birimlerimize ilave personel istihdamı yapılmıştır. Trafik kazalarının engellenmesi maksadı ile Trafik Kontrol ve Denetim faaliyetlerimiz, vatandaşlarımızı trafik konusunda bilinçlendirme çalışmalarımız 2019 yılında da artarak devam edecektir.

Trafik birimlerimize geçen yıl da olduğu gibi bu yılda personel takviyesi yapılarak ekip sayıları artırılacaktır. Özellikle emniyet kemeri kullanılmasının yaygınlaştırılması, alkollü, uykulu ve cep telefonu ile konuşarak araç kullanılmasının engellenmesi, hız sınırlarına uyulması konusunda denetimlerin aratılması hedeflenmektedir. Trafik kontrollerindeki amacımız hiçbir zamanda vatandaşlarımızı cezalandırmak değil vatandaşlarımızın trafik kuralları çerçevesinde yaşamalarını sağlamaktır. Yapılan tüm çalışmalar halkımızın trafik içerisinde huzurlu bir yaşam sürmesi içindir.

Yol Uygulamalarında;

“Yol kontrol ve denetim faaliyetlerimiz 2019 yılında da artarak devam edecektir.”

İl merkezinde (2) ilçelerimizde (7) noktada toplamda (9) noktada günün 24 saati yapılan yol kontrollerinde 2018 yılı içerisinde (225.043) araç ve (730.038) şahsın sorgulaması yapılmış aranan (770) şahıs yakalanmıştır.

“Kamu Düzeninin sağlanması maksadıyla 2018 yılında olduğu gibi bu yılda her türlü tedbir Valiliğimiz tarafından alınacaktır.”

Kırıkkale Valiliği olarak halkımızın daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşaması adına tüm birimlerimiz ve personelimizle beraber 2018 yılı içerisinde olduğu gibi 2019 yılında da aynı kararlılıkla mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalara devam edilecektir. Başta Kırıkkaleli halkımız olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlarımız, Medya Mensuplarımıza göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eder, desteklerinin 2019 yılında da artarak devam edeceği kanaatinde olduğumu belirtmek isterim”dedi.

Kırıkkale 24 Haber Merkezi

Kırıkkale24

Vali Sezer, İlimiz Türkiye’nin En Huzurlu Şehirleri Arasındadır

Vali Sezer, İlimiz Türkiye’nin En Huzurlu Şehirleri Arasındadır
Haber Tarihi: 10 Ocak 2019 14:34
Haber Adresi: https://www.kirikkale24.com/vali-sezer-ilimiz-turkiyenin-en-huzurlu-sehirleri-arasindadir/

Kırıkkale Valisi Yunus Sezer 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Dolayısıyla Basın Mensupları İle Bir Araya Geldi

Vali Sezer 2018 yılı içerisinde Kırıkkale’de yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Vali Sezer yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“İlimizin Emniyet ve Asayişini sağlamada Kırıkkale halkımız başta olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları ve siz değerli Basın Mensuplarının katkıları ile 2018 yılı içerisinde Emniyet ve Jandarma birimlerimiz tarafından gerek il bazında gerek yurt çapında örnek teşkil eden başarılı çalışmalar yapılmıştır. İlimiz Türkiye’nin en huzurlu şehirleri arasındadır.

Asayiş Suçlarıyla Mücadele;

“Her Düğüne Bir Güvenlik Görevlisi 2019 yılında da devam edecektir.”

Herkesin de malumu üzere ilimizde başlatılan daha sonra tüm Türkiye’ye yayılan düğünlerde silah atılmasının engellenmesi maksadıyla “Düğünümü Kana Bulama, Atılan Mermi Havada Kalmaz” projesi kapsamında her düğüne bir güvenlik görevlisi görevlendirilmiş, düğünlerde silah atılması olayları engellenerek geçmiş senelerde yaşanan serseri kurşunlardan kaynaklanan ölümler, yaralanmalar ve maddi zararlarda %97 oranında azalma sağlanarak hedeflenen başarıya yaklaşılmıştır. 2019 yılında da aynı şekilde kararlılıkla proje kapsamında çalışmalar devam edecektir.

“Her Okula İrtibat Görevlisi görevlendirilerek çocuklarımız okullarda daha güvende.”

Güvenli okul, Güvenli Gelecek projesi kapsamında (81) okulda (46) personel okul irtibat görevlisi olarak görevlendirilmiş, irtibat görevlilerimiz okullarda her ay düzenli olarak toplantılar gerçekleştirilmektedir. 2017 – 2018 eğitim ve öğretim yılında (592) toplantı yapılarak, irtibat görevlilerine iletilen (122) konuya müdahale edilmiş iken, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılı içerisinde günümüze kadar (243) toplantı yapılmış, irtibat görevlilerine iletilen (60) konuya müdahale edilmiştir.

Okul kantinleri ve servis araçlarının denetimleri hassasiyetle yapılarak okullarımızda huzurlu bir eğitim ve öğretim yapılması sağlanmıştır. Her okula Özel Güvenlik Görevlisi istihdam edilmiştir. Ayrıca Proje kapsamında il genelinde her okulumuzun güvenlik kamera sistemi mevcut olup bunlardan (6) okulumuzun güvenlik kamera sistemi modernize edilerek Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS)’ne entegresi aşamasında sona gelinmiştir. Diğer okullarımızın kamera sistemleri modernize edilerek KGYS’ye entegre çalışmaları devam etmektedir.

“Bir Kahvenizi İçeriz projesi kapsamında daha fazla öğrenci ailesine ulaşılması hedeflenmektedir.”

Yeni başladığımız “Bir Kahvenizi İçeriz” projesi kapsamında (8.720) öğrenci ailelerinin bizzat evlerine kadar gidilerek ve problemleri yerinde dinlenerek çözüm yollarının üretilmesine çalışılmaktadır.

İlimiz genelinde suç işlenmesine mekan teşkil edebilecek metruk binalar tespit edilerek belediye ile müşterek yapılan çalışmalar neticesinde şu ana kadar (243) metruk binanın yıkılması sağlanmıştır. Bu yöndeki çalışmalar devam etmektedir.

“Yenilenen ve sayısı artırılan Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) ile ilimiz daha güvenli hale geldi.”

İlimizin asayiş ve emniyetini sağlamada teknik imkânlardan en üst seviyede faydalanılmasını sağlamak amacıyla Kent Güvenlik Yönetim Sisteminde (KGYS) mevcut (52) noktada (102) kamera ve (3) noktada (12) Plaka Tanıma Sistemi (PTS) ile çalışmalar yapılmaktayken Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın projesi kapsamında (25) noktaya (50) kamera daha eklenmesi çalışması başlatılmış, 2018 yılı içerisinde Yuva, Selim Özer ve Karşıyaka Mahalleleri başta olmak üzere ilimizin değişik (20) noktasına (40) kameranın konulması ile planlanan (3) PTS noktasının (2)’sinin kurulumu tamamlanmıştır. (5) noktada (10) kamera ve (1) PTS sisteminin kurulum çalışmaları devam etmektedir.

“(100) Çarşı ve Mahalle Bekçisinin katılımıyla Hırsızlık ve Asayiş suçlarına yönelik mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

İl genelinde 2018 yılı içerisinde (9.300) Asayiş olayı meydana gelmiş, olayların % 84’si aydınlatılmıştır. Şahsa Karşı İşlenen (3689) olayın %96’ı, Malvarlığına Karşı İşlenen (2.458) olayın %50’si aydınlatılarak Türkiye ortalaması üzerinde bir başarı sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda olay faili olarak tespit edilen (5578) kişi yakalanarak Adli Mercilere intikal ettirilmiştir. Emniyet birimize önümüzdeki günlerde katılacak (100) çarşı ve mahalle bekçisinin katkıları ile mevcut devriye hizmetlerinin artırılması ile, başta hırsızlık suçları olmak üzere diğer tüm suçların en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

Narkotik Suçlarla Mücadele;

“Sıfır Torbacı” projemizle satıcılara yönelik yapılan çalışmalarda %90 oranında başarı sağlanmıştır.

İlimizde uyuşturucu ile mücadele kapsamında ilk olarak gerçekleştirilen ve ülke geneline örnek teşkil edecek bir çalışmayla uyuşturucu kullanan veya ticaretini yapan gerçek kişilerin profili oluşturularak ilimizin röntgeni çıkarılmıştır.

Özelikle torbacı diye tabir edilen satıcılara yönelik net çalışmalar yapılmış ilimizde %90 oranında başarı sağlanarak uyuşturucu ile mücadele konusunda ilimiz daha güvenli hale gelmiştir. Güvenlik birimlerimizin faaliyetlerinin niteliğinin yükselmesi, alandaki yoğun uygulama ve operasyonlar sayesinde geçen yıl ilimizde herhangi uyuşturucuya bağlı bir ölüm olayı yaşanmamıştır.

Güvenlik birimlerimizce yapılan çalışmalarda (447) narkotik olayıyla ilgili olarak soruşturma açılmış, (679) şahsa işlem yapılmış, satıcı olduğu tespit edilen (64) şahıs tutuklanmış ve (11) şahsa ise Adli Kontrol Kararı verilmiştir. Uyuşturucu ile alakalı haklarında işlem yapılan şahıslardan % 78’nin asayiş olaylarına da karışan şahıslar olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuç bize uyuşturucu kullanmanın diğer suçlara da zemin hazırladığını göstermiştir.

Uyuşturucu ile Mücadele kapsamında yapılan çalışmalar neticesinde toplamda; (5.577,47 gr) Eroin, (293 Adet) Sentetik Ecza, (499,49 gr) Sentetik Kannabinoid, (10.992,53 gr ) Esrar, (108,66 gr) Skunk, (1,04 gr) Metamfetamin, (447 adet) Ecstasy ve (1.768 kök) Kenevir maddesi ele geçirilmiştir.

“Uyuşturucu ile mücadelede önleme ve tedavi” projemizi hayata geçiriyoruz.

2019 yılında Devlet olarak Vatandaşlarımız, Kurumlarımız, STK’lar, Üniversitemiz ve Medya mensuplarımızın desteğiyle Uyuşturucu ile mücadelede seferberlik başlatacağız.

En zayıf noktamız benim çocuğum yapmaz yaklaşımıdır. Özellikle ailelerimiz bu noktada çocuklarımızın davranışlarını, arkadaş ortamlarını, ne yaptıklarını dikkatle takip etmelidirler. Başta Muhtarlarımız olmak üzere vatandaşlarımız mahallelerinde uyuşturucu şüphelisini güvenlik birimlerimize bildirmelidirler. Öncelikli hedefimiz uyuşturucuyu doğrudan gençlerimize, çocuklarımıza satan ve onlarla temas edenlerin engellenmesidir.

Biz Kırıkkale de çocuklarımızın zehirlenmesine müsaade etmeyeceğiz. Uyuşturucu ile tanışmış gençlerimizin bu illetten kurtulmaları ve hiç tanışmamış gençlerimizin de uzak tutulması için Valilik olarak Devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte 2019 yılında uyuşturucu ile mücadelede seferberlik başlatacağız. Bu yıl genel olarak sokaklarımızda uyuşturucu konusunda steril bir alan oluşturmayı hedefliyoruz. Gençlerimizin uyuşturucuya başlamasını engelleyerek onları uyuşturucu bataklığından kurtaracağız. Her türlü önlemlere rağmen uyuşturucuya başlayan gençlerimizin ise tedavi sürecini yakından takip edeceğiz. 2019 yılı içerisinde de ortak mücadelemize kararlılıkla devam edilecektir.

Terör Suçlarıyla Mücadele;

“Başta FETÖ Terör Örgütü olmak üzere Bölücü, Yıkıcı terör örgütleri, ülkemizden tamamen temizleninceye kadar operasyonlarımız kararlılıkla aralıksız devam edecektir.”

İlimizde FETÖ silahlı terör örgütünün deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyonlar sonucunda 2018 yılı içerisinde (524) şahıs hakkında işlem yapılmış bu şahıslardan (39) şahıs tutuklanmış (142) şahıs ise Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, (319) şahıs işlemlerinin ardından serbest bırakılmış, (24) şahsın ise aranmasına devam edilmektedir.

İlimizde DEAŞ silahlı terör örgütünün deşifre edilmesine yönelik yapılan operasyonlar sonucunda ise; 2018 yılı içerisinde (20) şahıs hakkında işlem yapılmış bu şahıslardan (4) şahıs tutuklanmış, (15) şahıs ise Adli Kontrol Şartı ile salıverilmiş, (1) şahsın ise aranmasına devam edilmektedir.

Trafik Terörü ile Mücadele;

“Ölümlü Trafik kazalarında Ülke genelinde geçen yıla oranla %10,9 düşüş meydana gelmiş, ilimizde ise % 50 oranında düşüş sağlanmıştır.”

43 ilin karayolu kavşağında bulunan ilimizde trafik kontrollerine geçen yıla oranla daha da ağırlık verilerek vatandaşımızın can ve mal güvenliğini korumak adına trafikte daha dikkatli ve duyarlı olunması için çeşitli projelerle vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi sağlanmıştır.

İlimizden günlük ortalama (35-40) bin civarında araç geçmektedir. Alınan tüm tedbirlerin etkisi ile 2018 yılı içerisinde ölümle sonuçlanan trafik kazalarında Ülke genelinde geçen yıla oranla %10,9 düşüş yaşanmış, ilimiz genelinde ise bir yıl öncesine göre % 50 oranında azalış meydana geldiği görülmüş, bu azalışla ilimiz Ülke genelinde 13. sırada yer alarak önemli bir başarı sağlamıştır.

Trafik birimlerimiz tarafından yapılan denetim ve kontrollerde yıl içerisinde (179.568) araç sorgulanmış, kusuru görülen toplam (36.260) araca 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince işlem yapılarak, yaklaşık (11.015.000) TL trafik cezası tatbik edilmiştir. Yine (4593) araç trafikten men edilmiş, (474) sürücü belgesine ise geçici süreyle el konulmuştur. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Kırmızı Işık ihlalinden (2.379) ve hatalı park yapmaktan (7.294) araca, Emniyet Kemeri takmamaktan (916) araç sürücüsüne ceza işlem uygulanmıştır.

“Trafik birimlerimize ilave personel istihdamı yapılmıştır. Trafik kazalarının engellenmesi maksadı ile Trafik Kontrol ve Denetim faaliyetlerimiz, vatandaşlarımızı trafik konusunda bilinçlendirme çalışmalarımız 2019 yılında da artarak devam edecektir.

Trafik birimlerimize geçen yıl da olduğu gibi bu yılda personel takviyesi yapılarak ekip sayıları artırılacaktır. Özellikle emniyet kemeri kullanılmasının yaygınlaştırılması, alkollü, uykulu ve cep telefonu ile konuşarak araç kullanılmasının engellenmesi, hız sınırlarına uyulması konusunda denetimlerin aratılması hedeflenmektedir. Trafik kontrollerindeki amacımız hiçbir zamanda vatandaşlarımızı cezalandırmak değil vatandaşlarımızın trafik kuralları çerçevesinde yaşamalarını sağlamaktır. Yapılan tüm çalışmalar halkımızın trafik içerisinde huzurlu bir yaşam sürmesi içindir.

Yol Uygulamalarında;

“Yol kontrol ve denetim faaliyetlerimiz 2019 yılında da artarak devam edecektir.”

İl merkezinde (2) ilçelerimizde (7) noktada toplamda (9) noktada günün 24 saati yapılan yol kontrollerinde 2018 yılı içerisinde (225.043) araç ve (730.038) şahsın sorgulaması yapılmış aranan (770) şahıs yakalanmıştır.

“Kamu Düzeninin sağlanması maksadıyla 2018 yılında olduğu gibi bu yılda her türlü tedbir Valiliğimiz tarafından alınacaktır.”

Kırıkkale Valiliği olarak halkımızın daha rahat ve huzurlu bir ortamda yaşaması adına tüm birimlerimiz ve personelimizle beraber 2018 yılı içerisinde olduğu gibi 2019 yılında da aynı kararlılıkla mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalara devam edilecektir. Başta Kırıkkaleli halkımız olmak üzere Sivil Toplum Kuruluşları, Muhtarlarımız, Medya Mensuplarımıza göstermiş oldukları ilgi ve alakadan dolayı teşekkür eder, desteklerinin 2019 yılında da artarak devam edeceği kanaatinde olduğumu belirtmek isterim”dedi.

Kırıkkale 24 Haber Merkezi

Daha Fazla Haber